TU MUSICIE WYKAZAĆ SIĘ WIEDZĄ!

Hej,

Czas na test kolejnej gry. Tym razem padło na „WIEM WSZYSTKO”. Jak sama nazwa mówi jest to gra planszowa, w której musimy wykazać się swoją wiedzą z różnych dziedzin. Coś dla prawdziwych fanów różnego rodzaju teleturniejów, a nawet gier hazardowych. Spokojnie jest to naprawdę zdrowy hazard chodzi o obstawiania czy para, z którą rywalizujemy odpowie na wszystkie quizy czy nie. Gra na pewno wzbudza wśród graczy wielką rywalizacje a samo obstawianie przywołuje wielkie emocje. Najbardziej podoba mi się, że uczestnicy odpowiadają na pytania pod presją czasu.

Jeżeli chodzi o samych uczestników nie jest to gra, w której musimy grać wyłącznie ze swoją połówką może to być np. dwójka znajomych.

Teraz coś o samej zawartości tego pudełeczka w pięknym pomarańczowym kolorze.  Na sam widok gry i zestawu znajomi określają ją, jako porządnie zrobioną.

Zestaw zawiera:

 • Instrukcja
 • Plansza
 • 4 pionki
 • 78 kart A, B czy C
 • 78 kart Prawda/Fałsz
 • 75 kart Wymień
 • 12 kart ABC
 • 8 żetonów do obstawiania
 • Tabliczka z butelką
 • 80 żetonów Kupidyn
 • Klepsydra
 • 48 dyplomów

Możemy w nią grać w 2-8 osób, czas rozgrywki to 45-60 min, wiek 16+.

Jeżeli chodzi o ilustracje to zachwycam się talentem Pana Andrzeja Mleczki. Pełne humoru rysunki znów umilają nam grę i wprawiają nas w dobry nastrój.

Występują 2 warianty gry: I wersja gra dla 2-4 par, II wersja dla jednej pary.

Plansza pomaga nam określić, która osoba z pary ma odpowiadać na pytania, a która ma je zadawać..Dużą rolę w tej grze odgrywa mała plansza z butelką. To ona informuje nas ile i z jakiej kategorii bierzemy karty. Z każdej karty wybieramy jedno pytanie i w zależności jak odpowiemy na pytania (czy poprawnie czy też nie) odkładamy je na odpowiednie miejsce na planszy (plusik albo minusik). Wykorzystane karty odkładamy do pudełka.  Przed każdą naszą rozgrywką para, z którą konkurujemy może lub nie musi obstawić nasz sukces czy porażkę wpłacając kaucje w wysokości jednego kupidyna. Jeżeli np. uda się jej obstawić nasz sukces to zgarnia z swój kupidyn oraz kupidyn z banku. Jeżeli obstawi sukces a my nie odpowiemy na wszystkie pytania poprawnie traci swojego kupidyna.

Występują trzy konkurencje:

 • „A, B czy C” to wybór jednej poprawnej odpowiedzi z trzech.
 • „Prawda/fałsz” jak sama nazwa nam podpowiada, określamy czy dana informacja jest prawdziwa czy fałszywa.
 • „Wymień” to podanie kilku terminów np. wymień trzy narkotyki

Jest też możliwość wylosowania konkurencji dla wszystkich par. Jedna osoba czyta a reszta odpowiada za pomocą karteczek „ABC” lub za pomocą żetonów do obstawiana, gdy wylosujemy konkurencje prawda czy fałsz. Tu nie występuje konkurencja „ Wymień”

Osoba, która wylosowała pytanie dla wszystkich par losuje ostateczną konkurencję pojedynczą dla swojej pary. W tym przypadku możemy również zyskać lub stracić kupidyny.

Wielki finał to ostatnie miejsce na planszy. Kiedy wszystkie pary zajmują poprzedzające je pole, rozpoczyna się konkurencja finałowa, w której jako pierwsza bierze udział para o najniższej liczbie zdobytych żetonów. Każda osoba z pary odpowiada na zmianę ciągnąc karty po kolei z każdej talii. Limit czasu mierzy klepsydra, a kolejność stosów wybieramy sami. Do tej dyscypliny przystępują kolejno wszystkie pary. Zliczamy punkty i oczywiście pamiętamy o specyficznym dyplomie dla wygranej pary.

Jaka jest różnica miedzy wariantami gry? W wariancie drugim przy jednej parze każdy gracz zbiera żetony kupidyny na własne konto, gracz, który ma opowiadać na pytanie sam kręci butelką.

Tutaj niestety nie ma obstawiania, które jednak moim zdaniem wywołuje wiele emocji i podkręca rywalizację. Pola wiedzy dla wszystkich traktowane są, jako pojedyncze pytanie.

Po konkurencji finałowej gra kończy się, następuje zliczenie żetonów i wypisanie dyplomu.

Podsumowując jest to gra, która może być świetnym treningiem przed wystąpieniem w teleturniejach telewizyjnych. Na pewno możemy podkręcić swoją wiedzę, dowiedzieć się różnych ciekawostek, których z czasem po prostu się nauczymy. Wszystkie pytania są tak stworzone, że możemy w nią grać również w rodzinnym gronie.  Nie ma krępujących pytań, i rzeczy, których byśmy się mogli wstydzić.

Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.mdrgry.pl

#gierkimałżeńskie #mdrgry